TEMPEST AT THE CROSSROADS

Yapımcı : Kağan Daldal
Yönetmen : Kağan Daldal
Sunucu : Alican Ayanlar
Metin Yazarı : Çiğdem Dilek Aflaki
Kurgu : Serdar Öztabak
Yayın Kanalı : TRT World

2011 yılının başında Tunus’ta baskı rejimine karşı yakılan ateş, ülkenin sınırlarını hızlıca aşacak ve bölgeyi yıllardır demir yumruklarıyla yöneten diğer diktatörlük rejimlerine yayılacaktı. Mısır ve Libya’da halklar yıllardır üzerlerine çöken baskı rejimlerini yerle bir ederken, Suriye, Bahreyn ve Yemen’de de sokaklar, kendilerini yönetecek insanları gerçekten seçebilme özgürlüğünü isteyen binlerle dolacaktı.

Bölgeye yayılan bu değişim rüzgârı, 2013’ten itibaren kuvvetli biçimde tersine esmeye başladı. Suriye, büyük bir savaşa yuvarlanırken, Mısır’daki askeri darbe eski rejime yeniden can veriyordu. Libya ve Tunus güvenlik sorunlarıyla boğuşurken, Bahreyn daha fazla baskıya, Yemen ise başkentine yağan bombalara sahne olacaktı. Demokrasi ve özgürlük talepleri, bir kez daha halkların elinden alınırken, bölge halklarının kaderine yine kaos, ölüm ve terör düşüyordu. Değişim için çıkılan bu uzun yolda, aslında hiçbir şeyin sonu gelmemişti.

Dünyanın şahit olduğu en büyük değişimlerden biri halen sürerken, Orta Dünya Fırtınası, Orta Doğu’yu sarsan bu dalganın her anını tarihe not düşüyor. Devrimlerin öncesi ve geleceğinin tartışıldığı bölümler, Tunus, Mısır, Libya, Yemen ve Suriye’de yıllardır yaşanmakta olan süreci, tüm ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor. Bu ülkelere ek olarak Irak özelinde de tüm bu süreci değerlendiren belgesel, Orta Doğu’yu ve dünyayı sarsan olayları göz önüne seriyor. Böylece bizzat bu tarihi yazanların neler yaşadıklarını ve neler beklediklerini bu süreçteki kilit isimlerin kendi ağzından yaptıkları değerlendirmeler, bölgeyi yakından bilen uzmanların yorumları ile harmanlanarak seyirciye aktarılıyor.